Klaipėdos miestas ir priemiesčiai: partnerystė ar konkurencija?

Niekas kitas geriau už Klaipėdos piemiesčių gyventojus nejaučia, kokius nematomus skirtumus brėžia Šilutės-Palangos plentas.  Skrendančiam paukščiui tai tik dar viena žmogaus sukurta jungtis, turinti jungti gyventojus. Tačiau neretai mums ji tampa skirtingų taisyklių, idėjų ir net identiteto žymė. O kasdien plentą statmenai kertantiems gyventojams, tokios plentas simboliškai virsta biurokratinio fronto linija.

 

Karai ir santuokos, kaip taisyklė, dažniausiai įvyksta ne tarp labai tolimų asmenų, o tarp kaimynų. Kaip tarp kaimynų, taip ir tarp valstybių ir savivaldybių, esminiai gyvenimo pagerėjimai pasiekiami tik intensyviu bendradarbiavimu. Absoliučia dauguma atvejų Klaipėdos miesto ir rajono partnerystę galima vadinti pavyzdine. Nuo šio rugsėjo rajono moksleiviai ir darželinukai lygiomis teisėmis galės pretenduoti į miesto mokyklas. Klaipėdos rajono savivaldybė sutiko kompensuoti 100 eurų mėnesinę įmoką rajono vaikams, lankantiems privačius Klaipėdos darželius. Miestui ir rajonui suderinus maršrutus, 2017 metų sausį startuos nauji priemiestiniai maršrutiniai autobusų reisiai į/iš Klaipėdos į Dituvą, Vaitelius ir Toleikius. Klaipėdos miesto taryba, jausdama atsakomybę už ekologinę rajono būklę, gegužės mėnesį pritarė beveik 11 milijonų eurų ES lėšų atidavimui Klaipėdos rajono savivaldybės vandentiekio projektams. Tad priemiesčių naujakuriai iki 2020-ųjų netruks gauti gerą vandenį, o tai labai atsilieps Dangės vandens ekologinei būklei. Dėka tris metus trunkančio bendro savivaldybių siekio, Palangos oro uoste šiais metais skrydžių krypčių skaičius net padvigubėjo.

 

Geros kaiminystės pavyzdžius galima būtų tęsti, tačiau svarbu planuoti darbus ir į priekį nematomoms skiriamosios riboms ir priemiesčių biurokratizmo fronto linijai naikinti. Transporto susidarančius miesto pariby įveiksime iki 2020-ųjų, rekonstravę Tilžės g. , Statybininkų pr. tęsinį Lypkių gatve iki LEZ’o, Tauralaukio pagrindinę Pajūrio g., Girulių plentą ir pradėję tiesti Taikos pr. tęsinį iki Šilutės-Palangos plento, taip vadinamą pietinį aplinkelį. Gausų priemiesčio darželinukų ir moksleivių būrį iki 2018-2019 metų pakviesime į naujus darželius šalia Pranciškonų onkologinio centro, Tauralaukyje ir Slengiuose, nauja pradinė mokykla turėtų išdygti Tauralaukyje. Tikėkimės įsibėgėjus rajono savivaldybės kompensavimui už savo mokinius miesto mokykloje, bus galima tarti ilgai lauktą taip ir naujos 5-8-ų klasių progimnazijos statybai miesto šiaurinėje dalyje (greičiausiai Tauralaukyje).

 

Artimiausią penkmetį priemiesčių gyventojai bus didieji gyvenimo kokybės šuolio laimėtojai. Šis šuolis įvyks, jei jo nesugriausime savivaldybių adminsitracinių ribų perbraižymu ir Klaipėdos dominavimo baimėmis.

 

Vyriausiajai rinkimų komisijjai perbraižius Danės apygardos ribas iš esmės pripažinta priemiesčių (Karklės, Kalotės, Slengių, Aukštelkių) integracija su miestu. Tačiau ši diskusija yra toksiška ir gali supriešinti ilgametes partneres, Todėl vietoje priemiesčių prijungimo prie miesto klausimo, reikia eiti Vakaruose patikrintu keliu- laisviems žmonėms, sutiekti teisę daryti laisvus pasirinkimus. Kiekvienam regiono gyventojui suteikus teisę gauti viešąsias paslaugas jam pageidaujamoje įstaigoje, kvartalo ar gyvenvietės priklausomybė vienai ar kitai saivaldybei prarastų prasmę.  Briuselis yra sudarytas iš 18, Stokholmas iš 26 savivaldybių, tačiau gyventojai, kaip ir paukščiai, šių administracinių ribų nei mato nei jaučia. Sumanūs miestai Malmė-Kopenhaga, Bratislava-Viena, savo aglomeracijas apjungė ir gyventojams nematomomis pavertė net valstybių ribas. Oresundo ir Centropos regionų gyventojai gali gauti paslaugas bet kur. Tokia yra Klaipėdos miesto ir rajono ateitis- be ginčų apie ribų perbraižymą, bet su ilgomis derybomis dėl tarpusavio atsiskaitymo apskaičiavimo metodikų.

 

Antra vertus, tokie ilgalaikiai integraciniai procesai visada turi priešininkus ir artėjant rinkimams visada padaugėja raginimų izoliuoti atsiraukti nuo bendrų projektų. Priemiesčių gyventojai iš didžiųjų laimėtojų gali tapti didieji praradėjai. Todėl kaip niekas kitas Klaipėdos rajone, priemiesčių gyentojai turėtų visuomet reikalauti teisių gauti paslaugas visur bei visada, skeptiškai vertinti bet kokį rajono izoliacijos pasiūlymą.

Balsuokime be baimės už ateitį. Balsuokime už susivokusius individus, kurie moka bendradarbiauti. Balsuokime už liberalus.

Komentuoti